proBarefoot 2 – dodatek – informovanost nade vše


Barefoot. Obrázek použitý z https://www.ecr.co.za/lifestyle/family/study-reveals-surprising-health-benefits-walking-barefoot/.

Vzpomínáte si na větu z minulého článku – být barefoot a nosit barefoot obuv není to samé? Pojďme si tohle tvrzení lehce rozebrat. Dejme tomu, že člověk (teď nezáleží z jakého důvodu) se rozhodne nosit barefoot obuv. Přečte si pár informací, které mu dávají i smysl. Koupí si barefoot obuv, za ne zcela skromné peníze, bydlí ve větším městě, a proto ho moc lesního porostu nepotká. S radostí si botky obuje a začne s nimi chodit městskou džunglí. Po nějaké chvíli ho začne bolet šlapka, pata, může mít dokonce i bolestivou Achillovu šlachu. Dojde si tedy za ortopedem a zeptá se ho, proč ho noha bolí. Ortoped se zhrozí, co ho napadlo chodit po tvrdém povrchu s téměř bezpodrážkovou obuví. Zakáže mu je a doporučí mu zpět pevné boty.
Z tohoto příkladu vycházejí dva důležité aspekty: a) ortoped si pomyslí, že barefoot obuv není pro nohu dobrá a ostatním nošení nedoporučuje; b) dotyčný jako laik, a tak lékaře poslechne a vrátí se zpět ke klasické obuvi.

Z výše uvedeného příkladu vyplývá důležitý poznatek – dotyčný člověk neudělal nic v mezičlánku mezi klasickou obuví a BF obuví, díky čemu má BF obuv nepochopený záměr.

Onen mezičlánek je však část, která rozhoduje o celém výsledku a názoru lidí na barefoot. V zásadě se každý člověk, co přechází z normální obuvi na barefoot obuv, MUSÍ minimálně poradit s odborníkem na zákonitosti této problematiky. Je nutné si uvědomit, že nelze chodit s BF obuví tak, jak s běžnou. Barefoot obuv vyžaduje jiný styl chůze (nemyslím tím chůzi po rukách), na kterou se musí člověk předem, jak vědomostně, tak fyzicky, připravit. Proč se rekreačnímu sportovci (pokud se mu tak dá říkat) daleko častěji zraní kotník, ramenní či kolenní kloub, než sportovci, který trénuje kontinuálně a pravidelně? Proč člověku, jenž si koupil barefoot boty, začaly najednou bolet nohy, a tomu, který se na to připravil, ne? Odpověď se sama nabízí.

Je také velmi důležité si uvědomit, že ne každá noha je indikována k nošení barefoot obuvi. A právě tato nevědomost je spouštěčem nepochopení a odmítání této obuvi ostatními.

Pokud uvažujete o přechodu z klasické obuvi na barefoot botky, zajděte se nejprve poradit a i zkontrolovat stav svých nohou a celého těla. Předejdete některým problémům téměř okamžitě a ulehčíte si tento přechod. 🙂