Individuální stélkování

Idividuálně vyrobené stélky představují další významnou možnost, jak ulevit od bolesti z důvodu nevhodného držení chodidel a následně celých dolních končetin a páteře. Stélky, které se vyrábí přímo na míru pro obě chodidla, mění jejich postavení do tvaru, který je potřebný pro správnou funkci stoje, chůze a vůbec fungování/biomechaniky celé dolní končetiny a trupu. Tím se odstraní/předejde přetěžování určitého místa a bolest z něj způsobená se sníží, ne-li vymizí.


Obrázek patří vlastníkovi webu.

Individuální stélky fungují na bázi podpory opěrných bodů na plosce nohy, které jsou k tomu anatomicky předurčeny. V případě, že tyto části chodidla nejsou při stoji a chůzi v opoře/neopírají se o podložku, chodidlo se musí opírat o místa, která k tomu primárně určena nejsou. Chodidlo poté začne fungovat chybně, mění postavení kloubů celé dolní končetiny. Na tuto změnu negativně reagují i svaly s jejich úpony. Tento stav postupně vyústí v přetížení míst, která pracují zbytečně dlouho a s velkou intenzitou a vzniká bolest.

Stélka vyplní „hluchá“ místa pod chodidlem, podpoří anatomicky správná opěrná místa a v podstatě narovná chodidlo do tvaru jemu přirozenému. Na správně postavené chodidlo se začne rovnat celý zbytek dolní končetiny (zacentruje se do roviny/osy) a na správně držených dolních končetinách může daleko lépe pracovat celý trup/páteř. To je hlavní funkce individuálního zastélkování chodidla v botě.

Neméně důležitou součástí zastélkování chodidel je i výběr správné obuvi. To, na jaké „přátelské úrovni“ (ano, správně usuzujete o zjevné ironii) je klasická konfekční obuv ve spojitosti s chodidly a jejich potřebami jsme si vysvětlili v sérii článku s názvem proBarefoot (kliknutím budete přesměrováni na články). Doporučení barefoot obuvi je v teoretické rovině jednou z nejideálnějších možností, jak pomoci nohám při chůzi. Jenže barefoot obuv není vhodná úplně pro všechny. Kdo na ni není zvyklý, či neví, jak v ní správně chodit a pracovat s chodidly v chůzi, (zvlášť, když jedinec chodí převážně po rovném tvrdém terénu), může být občas nemile překvapen a svému stavu naopak nemusí ulevit vůbec. Oproti tomu stélky vyrobeny přímo na míru dávají barefoot obuvi až magickou možnost obout chodidla nepříliš přizpůsobená pro čistou chůzi v nich. Obecně řečeno, stélka vytvoří příležitost, jak nosit barefoot obuv v podstatě bez omezení. Stélky zvýší komfort v měkkosti dorazu při došlapu a odfiltrují jakousi ryzost či ostrost chůze v barefootech. (Poznámka: V žádném případě nechci snižovat benefity chůze v barefoot obuvi bez stélek. V teoretické rovině stále platí, že jde o to nejzdravější pro vaše nohy (kromě chůze na boso, ale to je na další kapitolu). Stélka však může významně rozšířit okruh lidí, kteří by chtěli nosit barefoot obuv, ale mají třeba strach z možné bolesti, proporčních změn chodidel, či příliš intenzivního vnímání terénu při jejich nošení.

Stélky, se kterými se setkáte při výrobě, jsou značky Formthotics a vyrábí se z termoplastického materiálu. Jedinec si nejprve vyzkouší, jaký typ stélky mu nejvíce vyhovuje na jeho nohu (na vyzkoušení je nyní minimálně 5 druhů, do budoucna až 8, což už je opravdu velký výběr vzhledem k tomu, že každé chodidlo je jiné a je zapotřebí najít tu nejlépe odpovídající variantu). Po výběru se stélky umístí přímo do bot. Kouzlo tkví v tom, že se stélky v botech nejprve nahřejí nad teplým proudem vzduchu a změknou, boty se stélkami se potom nazují a tlakem při testovací chůzi se natvaruje přímo na chodidla. Tímto dojde k vyplnění tzv. hluchých míst pod chodidly (viz výše). Následně se stélky vyjmou a začnou se vypodkládat klínky pro ještě lepší podporu chodidel při stoji a chůzi.


Obrázek patří vlastníkovi webu.

Celé stélkování je však pouze pasivní podporou. Nebylo by vhodné a ani správné si myslet, že vytvořením stélky skončí celé řešení bolesti chodidel, dolních končetin nebo zad. Stélka je mezičlánek k celkovému a stabilně lepšímu stavu. Aby byl stav chodidel fyziologický i bez bot, je samozřejmě potřeba zařídit aktivní držení chodidel zvýšením síly a koordinace svalů dolních končetin a trupu. Tady má svou významnou část práce celkové individuální fyzioterapeutické řešení stavu daného jedince.

Indikaci k výrobě stélek jedinec nejčastěji dostane po vyšetření od fyzioterapeuta, ortopeda či jiného specialisty znalého terénu chodidel. „Indikovat“ si ji však můžete i vy sami. Mezi obecné stavy, které mohou být řešeny stélkami, patří samozřejmě stavy bolestí chodidel a celých dolních končetin, které vznikají často při stoji, delší (i kratší) chůzi, dále sem patří diagnózy jako např. hallux valgus, patní ostruha, snížená podélná nebo příčná klenba, atp. Pokud však chcete mít jistotu a přímé doporučení, zda jsou právě vaše chodidla vhodná ke stélkování, absolvujte vyšetření chodidel v rámci Podologického vyšetření.


Obrázek patří vlastníkovi webu.

Pokud se rozhodnete si stélky do bot nechat vytvořit, je na místě si obstarat ideálně nové boty, mohou být i mírně rozchozené, hlavně Vás však nesmí nikde tlačit. Je možné použít i starší boty, ale pouze ty, které nejsou příliš vyšlapané. Stélky se vloží do boty místo originálních vložek, které jsou v botě umístěny z výroby (ty si samozřejmě odnesete zpět).

V některých případech si noha na nové stélky musí zvyknout postupně. Využívá se pak tzv. postupné střídání stélek v botě (jedinec bude o všem dopředu poučen). Nové stélky se do bot nelepí, lze tedy v omezených případech dávat stélky do jiných bot, které musí být tvarově podobné (nejlépe však stejné). Nejlepší a také tou nejvíce doporučovanou variantou je však mít v každých botách jeden pár stélek bez jejich střídání.

Na závěr ještě jedno krátké shrnutí. Stélky tvoří významný mezičlánek pasivního charakteru, který by měl být ve správný čas doplněn aktivním zlepšením funkce svalů dolních končetin a trupu. Protože (jak už dobře víme) v lidském těle je spojeno všechno se vším. 🙂

Na stélky se objednejte v Rezervačním systému.