proBarefoot 1 – úvod


Obrázek patří vlastníkovi tohoto webu, uplatňují se na něj autorská práva.

BAREFOOT – neboli bosá chůze je „novodobý“ způsob, jak vrátit nohám přirozenost při chůzi. Hlavní myšlenka barefoot vize je „osvobodit“ svou nohu. Téměř žádné boty dnešní doby nejsou vyráběny pro nohu – noha se botě chtě nechtě musí přizpůsobit. Klasická bota omezuje prostor pro roztažnost nohy při došlapu a snižuje (čti neumožňuje) přirozený pohyb palce a ostatních prstců. Pro přirozeně správnou chůzi jsou pohyby prstců a celé nohy velmi důležité, a tomuto jde více naproti barefoot obuv. Slibuje dostatečné místo na prstce, nemá zbytečné opory pro klenby a má nízkou výšku podrážky s dostatečnou pružností.


Pohled na neduhy klasické boty. Vpravo je noha nucena omezit svůj prostor, vlevo je zdravá noha na stélce klasické boty. Obrázek použitý z https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10214156736225083&set=ecnf.1613991027&type=3.

Pro další informace ohledně nohy a návaznosti na barefoot obuv ve srovnání s obuví normální vyjde postupně několik článků včetně informací o vbočeném palci (hallux valgus) a snížené klenbě. Koho však zajímá praktická zkušenost společně s komplexní diferenciální diagnostikou a přípravou pro chůzi barefoot, stavte se. Nebo třeba jen na „kus řeči“ ohledně přirozenější chůze.

A nebojte, s barefoot obuví se můžete koupat každý den a slámový klobouk nosit také nemusíte. Není to radikální změna životního stylu, jde jen o to, naučit se zase správně chodit a tím i předcházet velkému množství bolístek našeho těla.

LITERATURA:

https://www.groofy.cz/