stelky-text

Idividuálně vyrobené stélky jsou další významnou možností, jak ulevit od bolesti z důvodu neidálního držení chodidel a následně celých dolních končetin a páteře. Stélky, které se vyrábí přímo na míru pro obě chodidla, mění jejich postavení do tvaru, který je vyžadován pro správnou funkci stoje, chůze a vůbec fungování/biomechaniky ceé dolní kočetiny a trupu. Tím se odstraňuje/předchází přetěžování určitého místa a bolest z něj způsobená se sníží až vymizí.

Funkce individuální stélky funguje na bázi podpory opěrných bodů na plosce, které jsou k tomu anatomicky předurčeny. V případě, že tyto části chodidla nejsou při stoji a chůzi v opoře/neopírají se o podložku, chodidlo se musí opírat o místa, která k tomu určena nejsou. Chodidlo poté začne fungovat chybně, mění postavení všech kloubů, které v dolní končetině jsou. Na tuto změnu negativně reagují i svaly s jejich úpony. Tento stav postupně vyústí v přetížení míst, které pracují zbytečně dlouho a s velkou intenzitou. A vznikne bolest.

Stélka vyplní „hluchá“ místa pod chodidlem, podpoří anatomicky správná opěrná místa a v podstatě narovná chodidlo do tvaru, které je chodidlu předurčené anatomií. Na správně postavené chodidlo se začne rovnat zbytek celé dolní končetiny (zacentrují se do roviny/osy) a na správně držených dolních kočetinách může daleko lépe pracovat celý trup/páteř. To je hlavní funkce individuálního zastélkování chodidla v botě.

Neméně důležitou součástí zastélkování chodidel je výběr správné obuvy. Na jaké „přátelské úrovni“ (ano, správně usuzujete o zjevné ironii) jsou klasické konfekční obuv ve spojitosti s chodidly a jejich potřebami (nevim skloňování), jsme si vysvětlili v sérií článku s názvém proBarefoot (kliknutím budete přesmerováni na články). Doporučování barefoot obuvi je v teoretické rovině jednou z nejideálnější možností, jak pomoci nohám při chůzi. Jenže barefoot obuv není pro každého, a kdo na ní není zvyklý, nebo neví, jak v ní chodit a pracovat s chodidly v chůzi, zvlášť, když jedinec chodí pouze po tvrdém betonu měst, může být občas k neprospěchu stavu. Naopak stélky vyrobeny přímo na míru dávají barefoot obuvi až magickou možnost obouvat chodidla nepříliš přizpůsobená pro čistou chůzi v nich. Obecně řečeno, stélka vytvoří možnost, jak nosit barefoot obuv v podstatě bez omezení (silný termín, ale dá se). Stélky zvýši komfort v měkkosti dorazu při došlapu a odfiltruje jakkousi ryzost či ostrost chůze v barefootu. (Poznámka: V žádném případě nechci zveličovat chůzi v barefootu obuvi bez stélek. Stále v teoretické rovině jde o to nejlepší (krom chůzi na boso, ale to je na další kapitolu) a každý jedinec by měl k tomu směřovat. Stélka však významně rozšiřuje možnost lidem nosit barefoot obuv, kteři by si ji jen tak nekoupili, a to z důvodu strachu, bolestí, změn postavení chodidel, atp.)

Stélky, se kterými se, mimo jiné, setkáte při výrobě, jsou značky Formthotics. Vyrábí se z termoplastického materiálu. Jedinec si nejprve vyzkouší, jaký typ stélky mu nejlépe pasuje na nohu (na vyzkoušení budete mít minimálně 5 druhů, do budoucna až 8, což je luxusní čislo, jelikož každá noha je jiná, a proto je třeba vybrat ten nejlepší tvar). Ta se poté napasuje přímo do boty. Jejich kouzlo tkví v tom, že se vložka v botě nahřeje nad teplým proudem vzduchu, celá se nahřeje a změkne, bota se stélkami se nazuje a tlakem při testovací chůzi se natvaruje přímo na chodidlo. Tímto vyplní tzv. hluchá místa pod chodidlem (viz výše). Následně se stélka vyjme a začne se vypodkládat klínky, aby se ještě zlepšila podpora pro chodidla. Tímto způsobem se docílí lepší podpory nohy při stoji a chůzi.

Celé stélkování je však pouze pasivní podporou. Není správné si myslet, že vytvoření stélky končí celé řešení bolestí chodidel, dolních končetin nebo zad. Stélka je mezičlánek k celkovému a stabilně lepšímu stavu. Aby byl stav chodidel fyziologický i bez bot, samozřejmě je potřeba zařídit aktivní držení chodidel díky zlepšení síly a koordinace svalů dolních končetin a trupu. Tady má svou významnou část práce fyzioterapeutické řešení stavu jedince.

Indikace k výrobě stélek nejčastěji jedinec dostane od vyšetření fyzioterapeuta, ortopeda nebo jiného specialisty znalého terénu chodidel. Můžete se však i „indikovat sami“. Obecné stavy, které mohou být řešeny stélkami, jsou samozřejmě stavy bolestí chodidel a celých dolních končetin, které vznikaji často při stoji či delší (i kratší) chůzi. Dále diagnózy jako např. hallux valgus, patní ostruha, snížená podélná nebo příčná klenba, atp. Samozřejmě přímé doporučení, jestli Vaše chodidla jsou vhodná ke stélkování, dostanete po vyšetření chodidel v rámci Vstupního vyšetření nebo Podologického vyšetření.

Pokud se rozhodnete si stélky do bot vytvořit, je na místě si obstarat ideálně nové boty, které Vás nebudou tlačit. Mírně se rozchodí, aby se lehce povolily. Jdou použít i starší boty, ale pouze ty, které nejsou sešláplé. Stélky se vloží do boty místo originálních vložek, které v botě jsou umístěny z výroby. Ty si samozřejmě odnesete zpět s sebou, protože v některých případech si noha na nové stélky musí zvyknout. Pro tyto případy se nové stélky používají postupně při střídání stélek v botě (o všem bude jedinec poučen). Nové stélky se do boty nelepí, lze tedy v omezených případech dávat stélku do více bot. Boty ale musí si být vyloženě podobné, neli stejné. Vždy je však nejlepší, a vždy je doporučováno, si do každé boty udělat jeden pár stélek.

Závěrem tedy je třeba vyzdvihnout významný mezičlánek stélek, avšak pasivního charakteru, které by měly být ve správný čas doplněny aktivním zlepšením funkce svalů dolních končetin a trupu, protože v lidském těle je všechno spojeno se vším. 🙂